"Brak urządzeń audio" w Windows XP

Tagi: 

UWAGA: Ten wpis został opublikowany ponad dwa lata temu.
Zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

Jeśli sterowniki do karty dźwiękowej są poprawnie zainstalowane, w Menedżerze urządzeń karta dźwiękowa widnieje jako "działająca poprawnie", a mimo to w stosownej części Panelu sterowania Windows nadal stwierdza Brak urządzeń audio, rozwiązanie jest dalekie od oczywistego.

Najpierw zaleca się sprawdzenie, czy usługa Windows Audio jest uruchomiona (StartUruchom...services.msc). Jeśli jest (w moim przypadku była), problem leży gdzie indziej - idziemy dalej:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Mój komputer, wybierz Właściwości, przejdź na zakładkę Sprzęt i kliknij przycisk Menedżer urządzeń.
  2. Upewnij się, że opcja menu WidokPokaż ukryte urządzenia jest zaznaczona.
  3. Rozwiń gałąź Urządzenia systemowe i odnajdź urządzenie Port odczytu danych ISAPNP.
  4. Kliknij na to urządzenie prawym przyciskiem myszy i wybierz Aktualizuj sterownik....
  5. Kliknij kolejno: Nie, nie tym razemDalejZainstaluj z listy lub określonej lokalizacji (zaawansowane)DalejNie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowaniaDalej.
  6. Odznacz opcję Pokaż zgodny sprzęt.
  7. Wybierz "producenta" (Standardowe urządzenia systemowe), a następnie po prawej stronie urządzenie Aplikacja zbierająca informacje o oprogramowaniu urządzeń Plug and Play.
  8. Kliknij Dalej i zignoruj ostrzeżenie klikając Tak.
  9. Dokończ instalację sterownika.
  10. W moim przypadku urządzenie Port odczytu danych ISAPNP zniknęło z po tej operacji z systemu (z tym bywa różnie), a karta dźwiękowa zaczęła być poprawnie widziana (tak powinno być zawsze :)).

Inspiracją dla tego wpisu był wątek na forum Annoyances.org.

11 Comments

Obrazek użytkownika tjii

Wielkie dzięki! Miałem

Wielkie dzięki! Miałem dokładnie ten sam problem, teraz wszystko działa jak należy :)

Obrazek użytkownika luckas

Szacun dla autora blogu,

Szacun dla autora blogu, Michała! byłem na wielu forach internetowych, również anglojęzycznych, kupiłem sobie nawet karte dźwiękową na PCI, bo byłem przekonany, że ta na płycie umarła, a tu takie miłe zaskoczenie!!Nigdzie nie znalazłem rozwiązania tego problemu i zabierałem się do formatu, co w przypadku mojej osoby jest czynnością ostateczną. DZIĘKI WIELKIE! POMOGŁO! SUPER

Obrazek użytkownika Tozon

2 dni walki z dźwiękiem i w

2 dni walki z dźwiękiem i w końcu się udało. Odnośnie restartu systemu: za pierwszym razem też mi się to przytrafiło, wina leży po stronie nieodpowiednich sterowników. Po ich zmianie wszystko zadziałało jak powinno.

Obrazek użytkownika Adrian

Mi wyskakuje ze nic nie

Mi wyskakuje ze nic nie znaleziono, a nadal pisze ze nie mam urzadzenia audio.

Obrazek użytkownika mirko

Witam!

Witam!
Próbowałem, ale powinienem bo wcześniej dwięki systemowe działały, od momentu gdy zniknęło "Port odczytu danych ISAPNP" w ogóle nie ma już żadnego dwięku i nie wiem jak przywrócić to urządzenie. Bardzo bym prosił o pomoc. Dziękuję!!!!

Obrazek użytkownika Michał Kępień

Jestem daleki od zrozumienia

Jestem daleki od zrozumienia pierwszej części Twojej wypowiedzi, ale rozumiem, że zniknął Ci z systemu dźwięk wraz z urządzeniem "Port odczytu danych ISAPNP". Otóż nie wiem, jak je przywrócić do systemu, może też jest w "Standardowych urządzeniach systemowych"? Nie wiem nawet, czy w ogóle obecność tego urządzenia jest niezbędna do poprawnego działania dźwięku (patrz: punkt 10 instrukcji). Wszak jak pokazuje cały ten wpis, w niektórych sytuacjach do rozwiązania problemu niezbędne jest legitymowanie się statusem Certyfikowanego Szamana Microsoft™.

Obrazek użytkownika *D.J.-Maciek!*

"Najpierw zaleca się

"Najpierw zaleca się sprawdzenie, czy usługa Windows Audio jest uruchomiona (Start → Uruchom... → services.msc)."

Problem pojawił się po instalacji programu antywirusowego Panda 2014... ale Twoja porada pomogła za co dziękuję ;)

Dodaj komentarz